Šéfové amerických IT firem chtějí, v reakci na Trumpovo omezení zahraničních pracovníků, přesouvat práci do zahraničí

Minulý měsíc vydal americký prezident Donald Trump prohlášení o pozastavení víz hostujících pracovníků, které technologické společnosti široce využívají k přilákání talentů z jiných zemí, aniž by museli procházet tradičním imigračním procesem. Konkurence v oblasti víz je vysoká, protože USA vydávají pouze 85 000 ročně. Technologické společnosti v Silicon Valley protestovaly proti administrativním politikám; Twitter označil politiku za „škodlivou“ a generální ředitel společnosti Apple Tim Cook řekl, že byl zákazem „hluboce zklamán“.

Trumpovým nápadem by však nebyly ovlivněny jen obrovské společnosti. Duolingo, společnost zabývající se studiem jazyků se sídlem v Pittsburghu, by byla postavena do obtížné pozice.

Luis von Ahn, generální ředitel a spoluzakladatel Duolinga, který je sám přistěhovalcem z Guatemaly, říká, že Trumpova politika bude bránit její schopnosti vyhledávat a najímat talenty. Von Ahn měsíce tweetoval, že „pokud americké politiky proti (extrémně kvalifikované) imigraci budou pokračovat, budeme nuceni přesunout práci (a inspiraci) do Toronta.“

„POKUD BUDE TENTO POSTOJ VŮČI PŘISTĚHOVALCŮM POKRAČOVAT, BUDEME MUSET PŘESUNOUT PRÁCI DO JINÝCH ZEMÍ.“

Duolingo není jedinou společností, která hovoří o tom, jak současné přistěhovalecké politiky USA ovlivní nábor. Aaron Levie, generální ředitel cloud computing společnosti Box, minulý měsíc tweetoval : „Když omezíte imigraci, pracovní místa se stále vytvářejí, jinde. A později, když tito jednotlivci vytvoří další Google, nebude to tady. “

Tobias Lutke, generální ředitel společnosti Shopify se sídlem naopak v kanadské v Ottawě, tweetoval o výhodách přechodu na sever a uvedl, že společnost najímá po celém světě. „Pokud je vaším hlavním cílem dostat se do USA, můžete se po změně pravidel stále pohybovat na jih. Ale Kanada je úžasná. Zkuste to.“

Prezident Trump objasnil svůj postoj k přistěhovalcům a přistěhovalecké politice ještě předtím, než se ujal úřadu, se svými hanlivými poznámkami o Mexičanech a jeho pokračující fixaci na stavbě zdi podél hranice USA-Mexiko. Jednou z jeho prvních akcí po nástupu do funkce v lednu 2017 bylo vydání výkonného příkazu k zastavení imigrace ze sedmi zemí Středního východu. Americká pohraniční hlídka pod jeho dohledem zadržovala tisíce uprchlíků, včetně dětí. V dubnu vydal exekutivní příkaz k zastavení vydávání zelených karet, který byl pokládán za pokus zastavit tok koronaviru do USA.

„V případě společnosti Duolingo jsme hrdi na to, že máme prvotřídní základnu zaměstnanců pocházející z celého světa. Asi 20 procent našich zaměstnanců má pracovní vízum, a pokud nebudou, mnoho z těchto pozic by bylo neobsazeno.”

Von Ahn přišel do USA, když mu bylo 17 let, aby navštěvoval Duke University, nakonec studoval doktorát v oboru počítačové vědy na Carnegie Mellon University. Na CMU dělal na průkopnické práce na CAPTCHA a reCAPTCHA, nakonec systém prodal společnosti Google. Vynalezl také hru, která učí počítače, jak rozpoznat, co je na fotografii, které se také prodalo společnosti Google (a přejmenovalo se na Google Image Labeler).

Duolingo vybudoval i díky kolegům, kteří do USA přišli z celého světa. Nyní si však prý není jistý, že by společnost, kdyby ji založil, řekněme až v roce 2018 místo roku 2011, mohl vůbec vybudovat. “Současná politika znamená neradostný výhled pro budoucnost podnikání v USA. “

Von Ahn říká, že má obavy z dlouhodobých účinků, které mohou mít anti-přistěhovalecké politiky Trumpovy správy i poté, co Trump opustil úřad. „Jedním z mých největších obav je, že sentiment proti imigrantům, který jsme viděli u současné administrativy, vysílá signál, že mezinárodní studenti a imigranti nejsou v USA vítáni, a věřím, že by to mohlo mít trvalý dopad.“ A poukázal na klesající počet zapisujících se zahraničních studentů na americké univerzity a rostoucí preference univerzit mimo USA.

„Problém je, že dlouhodobé dopady budou zpožděny a většina Američanů to hned neuvidí.“ Bude to trvat deset a více let, ale uvidíme, až budou další velké vědecké a technologické společnosti postaveny mimo USA,” varuje Ahn.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz