Kdo má povinnost registrovat adresu pobytu uprchlíků?

Podle informací MV ČR je povinnosti příchozích Ukrajinců a Ukrajinek REGISTROVAT ADRESU DO 30 DNŮ od příjezdu do ČR na cizinecké policii. Adresy jednotlivých poboček cizinecké policie naleznete zde.

  •  Pokud jste ubytování v hotelu, hostelu nebo jiném oficiálním ubytovacím zařízení, povinnost hlásit adresu svého ubytování se na vás nevztahuje, ohlásí vás přímo ubytovatel. 

Za předpokladu, že máte biometrický cestovní doklad, můžete na území pobývat legálně až 90 dnů, během kterých je následně nutné si VYŘÍDIT DOČASNOU OCHRANU. Z udělené dočasné ochrany vám plynou další benefity např. přístup do veřejného zdravotního pojištění, volný přístup na trh práce, speciální humanitární dávka 5000 czk na osobu  a další. 

K žádosti potřebujete: pas (či jiný doklad s fotografií, v případě nezletilého dítěte stačí i rodný list), pasovou fotografii ve formátu 45 x 35 mm (lze podat žádost i bez fotografie) a vyplněný formulář žádosti (lze vyplnit přímo na místě, ale můžete si jej stáhnout a vyplnit předem zde).

V případě, že máte na území ČR zajištěné ubytování, žádosti o speciální víza je možné vyřídit na regionálních pracovištích MV ČR, jejich seznam a adresy naleznete zde.

V případě, že nemáte na území zajištěné ubytování, žádost o speciální víza je lepší vyřídit v Krajských asistenčních centrech pomoci (KACPU), tyto asistenční centra jsou dostupné ve všech velkých městech, jejich seznam a adresy naleznete zde. Na místě je možné požádat současně i o zajištění dočasného ubytování. 

Více informací najdete na stránkách ministerstva vnitra. MVČR také provozuje nonstop infolinku +420 974 801 802, kde se dozvíte další informace.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz